Ceny zájezdů vzrostou asi o 10 procent, odhaduje asociace cestovních kanceláří

22. listopad 2013  PR   Finance  1508 zobrazení  550 slov

Oslabení koruny k euru způsobí zvýšení průměrné ceny prodaných zájezdů o cca 10 %. Cestovní kanceláře předpokládají zvýšení cen Last minute zájezdů.

Vliv zvýšeného kurzu koruny k euru by v krátkodobém výhledu neměl ovlivnit ceny zájezdů, cestovní kanceláře zatím nemění First minutové nabídky (prodeje na první chvíli).

Reklama

Pokud by však kurz stoupal v dlouhodobém horizontu, pak je pravděpodobné, že dojde k navýšení průměrné ceny Last minute nabídky zájezdů a ke zvýšení celkové průměrné ceny prodaného zájezdu.

Zatímco v roce 2011 činila průměrná cena dovolené v zahraničí 11.350 Kč (ČSÚ), v loňském roce 2012 cena stoupla již na 11.750 Kč. V letošní sezóně se průměrná cena prodaného zájezdu opět zvýšila o několik stovek korun na osobu a přesáhla pravděpodobně hranici 12 tis. Kč na osobu. Vlivem zvýšení kurzu koruny vůči euru očekávají cestovní kanceláře navýšení dokonce až ke 13.000 Kč.

"Co se týče již uzavřených cestovních smluv, např. na exotické či lyžařské zájezdy, zákazník je podle zákona dostatečně chráněn proti jednostrannému zvýšení ceny ze strany cestovní kanceláře," sdělila Kateřina Petříčková, tajemník Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Kdy lze zvýšit cenu zájezdu

Podle stávajícího občanského zákoníku, konkrétně § 852c, lze v cestovní smlouvě dohodnout, že cestovní kancelář je oprávněna jednostranným úkonem zvýšit cenu zájezdu, jestliže je zároveň přesně stanoven způsob výpočtu zvýšení ceny. Cena zájezdu uvedená v cestovní smlouvě však nesmí být jednostranně zvýšena během 20 dnů před zahájením zájezdu.

Cenu zájezdu u uzavřené cestovní smlouvy lze zvýšit jen v určitých zákonem vymezených případech, tedy pokud dojde ke zvýšení:

a) ceny za dopravu včetně cen pohonných hmot, nebo

b) plateb spojených s dopravou, např. letištních a přístavních poplatků, které jsou zahrnuty v ceně zájezdu, nebo

c) směnného kursu české koruny použitého pro stanovení ceny zájezdu v průměru o více než 10 %, pokud k této změně dojde do jednadvacátého dne před zahájením zájezdu.

Písemné oznámení o zvýšení ceny musí být zákazníkovi odesláno nejpozději 21 dní před zahájením zájezdu, jinak cestovní kanceláři nevznikne právo na zaplacení rozdílu v ceně zájezdu.

Ke zvyšování cen zájezdů z důvodu směnného kurzu v posledních letech nedocházelo. Většina cestovních kanceláří nepřistupuje k jednostrannému zvýšení ceny zájezdu, neboť počítá při kalkulaci zájezdů s určitou rezervou. Ovšem pokud by se směnný kurz dále výrazně navyšoval, pak by i cestovní kanceláře byly nuceny ke zvýšení cen zakoupených pobytů.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil