Od nového roku skončí zdravotnický poplatek. Nemocnice už teď řeší financování

18. září 2013  PR   Finance  1525 zobrazení  272 slov

Zdravotnický poplatek za pobyt v nemocnici od 1. ledna 2014 skončí. Lidé od Nového roku nezaplatí 100 korun, ale ani 60 korun. Důvodem je, že není ustavena Poslanecká sněmovna.

Nemocnice. Foto: MediaShow.czNemocnice. Foto: MediaShow.cz

Původní zdrabotnické poplatky, zejména za pobyt v nemocnici, zrušil Ústavní soud s tím, aby poslanci vše napravili. Mezitím se ale rozpustila Poslanecká sněmovna a tak nelze odhlasovat novelu. Premiér Jiří Rusnok po dnešním jednání vlády uvedl, že je ministr zdravotnictví bude muset připravit zákonné opatření.

Reklama

Zdravotnictví se totiž potýká s výpadky financování. Nemocnice si stěžují na restriktivní úhradovou vyhlášku, jak píše Investigate.cz: Nemocnice v krizi: Ministr Holcát požaduje po pojišťovnách, aby platily. Asociace požadují odvolání náměstků a požadují odvolání náměstků ministra zdravotnictví - Petra Noska a Martina Plíška.

Ministr Holcát zdůvodňuje cestu zákonného opatření Senátu jako jedinou možnost, jak preventivně postupovat proti riziku selhání systému veřejného zdravotního pojištění. Zamýšlí v něm zvýšení měsíční platby státu pojišťovnám za děti, důchodce nebo nezaměstnané o 98 korun na 821 korun. Zdravotnictví by tím mělo ročně získat navrch 7,2 miliardy korun.

Naproti tomu návrh na snížení poplatků v nemocnicích nakonec šéf resortu jako zákonné opatření nepředloží, od příštího roku tedy přinejmenším na nějaký čas tato povinnost skončí.

ČTĚTE nový web Investigate.cz


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil