Poradna: 5 rizik, kdy žena nedostane mateřskou

7. říjen 2013  PR   Finance  1616 zobrazení  456 slov

Získat peněžitou podporu v mateřství, tedy tzv. mateřskou není pro ženy až tak snadné. Má to podmínky.Přinášíme pět rizikových faktorů pro nepřiznání mateřské.

Na mateřskou nemá každá žena, které se narodí dítě, automatický nárok. Naopak na rodičovský příspěvek si žena nárokovat může. Jak to tedy je?

Reklama

Maminky, které nesplní podmínky pro přiznání peněžité podpory v mateřství, dostanou ihned po narození miminka rodičovský příspěvek. Ten jen nižší  než mateřská. Kdy k tomu může dojít:

Především u studentek, žen evidovaných na úřadu práce, u žen pracujících na základě dohody o provedení práce, u těch, které mají krátkodobé zaměstnání a podnikatelky-živnostníci neplatící nemocenské pojištění.

Studentky musí pro přiznání mateřské splnit dvě zákonné podmínky. Především získat potřebnou dobu pojištění, tedy 270 dní v posledních dvou letech a splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění.

Ženy v evidenci na úřadu práce také nejsou pojištěny jako studentky. Nezaměstnaným ženám tedy nevzniká nárok na mateřskou. Existuje však výjimka při nástupu na mateřskou v ochranné době, která činí 180 dní po ukončení pracovního poměru.

Dalším příkladem, kdy žena nedostane mateřskou, je za situace, kdy žena pracuje pouze na základě dohody o provedení práce. Tento způsob práce je výhodný kvůli nižšímu zdanění.  Do měsíční odměny ve výši 10 000 Kč se neplatí z odměny sociální ani zdravotní pojištění a tím pádem, v těchto případech nezakládá taková činnost účast na nemocenském pojištění.

Pak jsou tu krátkodobá zaměstnání. Opět pokud není splněna podmínka 270 dní pojištění v posledních dvou letech, tak ženě nevznikne nárok na mateřskou ani zaměstnankyni, která je v současné době v klasickém pracovním poměru.

A jak je to u živnostníků, tedy OSVČ? Ti mohou nemocenské pojištění platit dobrovolně a pro většinu OSVČ je nevýhodné. Ovšem těmto živnostníkům nevznikne nárok na mateřskou.

Aby ji ženy OSVČ mohly získat, musí kromě  270 dní pojištění v posledních dvou letech být i účastny na pojištění jako OSVČ. Platit si dobrovolné nemocenské pojištění po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce před dnem počátku podpůrčí doby.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil