Změny od Nového roku 2012: mění se DPH nebo podpora stavebního spoření

1. leden 2012  PR   Finance  1733 zobrazení  830 slov

Nový rok 2012 přináší poměrně zásadní změny v mnoha oblastech. Z pohledu financí se mění výše daně z přidané hodnoty či podpory stavebního spoření.

Od 1. ledna 2012 jsou v České republice zásadní změny v mnoha oblastech, od pracovního práva přes zvyšování dolní sazby DPH až po zdravotnické poplatky.

Reklama

To ale není vše. Kvůli slabší koruně se zvýší například cena za plyn. Řidiči naopak zaplatí za roční dálniční známku o tři stovky více než v předchozím roce.

Změna DPH

Od Nového roku stoupne snížená sazba daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent. Zdraží mimo jiné potraviny, léky, sociální a zdravotní služby, městská hromadná doprava, vstupenky na kulturu a sport, knihy, noviny, voda a teplo.

Podpora stavebního spoření

Státní podpora stavebního spoření bude za letošní i za následující roky vyplacena v maximální výši 2000 korun za rok. Nová pravidla platí pro všechny, dokonce i pro smlouvy uzavřené před rokem 2004, tedy ty, které až dosud měly nárok na státní podporu 4500 korun.

Připsané úroky za rok 2011 budou zdaněny 15procentní sazbou. Vyplývá to ze změn zákona o stavebním spoření, které začínají platit od Nového roku.

Státní podpora za rok 2011 a dále je tak deset procent z ročního vkladu. Z toho vyplývá, že maximum, které se ročně vyplatí odeslat na stavební spoření, je 20 000 korun.

Teplo, plyn, elektřina

Tuzemské domácnosti od ledna čeká zdražení všech energií, připlatí si za elektřinu, plyn i teplo. Elektřina zdražuje kvůli vyšším cenám na burze a také kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje. Plynárenské firmy zvedají ceny kvůli slabému kurzu koruny. Teplárny promítají do cen vyšší sazbu daně z přidané hodnoty a také dražší uhlí a plyn.

Dominantní dodavatel elektřiny v ČR společnost ČEZ od ledna zdražuje v průměru o 4,9 procenta. Jen minimální zdražení chystá E.ON, který působí v jižních Čechách a na jižní Moravě - cenu elektřiny domácnostem zvedne o 0,1 procenta.

Zdražování chystají také plynárenské firmy. Pražská plynárenská od ledna zdraží domácnostem plyn v průměru o 2,6 procenta. Společnost RWE zdražila ještě v druhé polovině prosince o devět procent. E.ON zdražil na začátku prosince plyn pro domácnosti v průměru o 3,5 procenta, od ledna zatím zdražení neplánuje.

Teplo podle Teplárenského sdružení v příštím roce zdraží od šesti do devíti procent. Některé teplárny ale avizují i vyšší zdražení, například v České Lípě vzrostou ceny o více než 14 procent. Teplárny v Jihočeském kraji zdraží až o 11 procent. Pražská teplárenská zvedne ceny v průměru o čtyři procenta.

Mýtné

Sazby elektronického mýta se od 1. ledna 2012 zvyšují o čtvrtinu z loňských průměrných pěti korun za kilometr. Výjimkou jsou vozidla, která splňují emisní normu euro 5 a vyšší. Stát by měl zvýšením sazeb získat 1,3 miliardy Kč navíc a celkově vybrat 9,5 miliardy.

Dálniční známky

Cena dálničních kuponů pro osobní vozy od letošního roku podraží o 300 korun na 1 500 korun. Devadesát korun si motoristé připlatí za měsíční kupon, který nově stojí 440 korun, na 330 korun se zvýší cena desetidenních známek. Loňské kupony platí do konce ledna 2012.

Katastr nemovitostí

Poplatek za zápis do katastru nemovitostí se od ledna 2012 zdvojnásobí. Od Nového roku vstupuje v účinnost novela zákona, která ho zvyšuje z dosavadních 500 korun na 1000 korun.

Zdravotnictví

První radikální změny, které přinesly reformy ministra zdravotnictví, se projevily už 1. prosince 2011. Pacienti platí za den v nemocnici regulační poplatek 100 korun místo 60 korun. A pojištěnci mohou přejít k jiné zdravotní pojišťovně jen jednou za rok s půlroční čekací lhůtou - dříve to bylo možné k prvnímu dni čtvrtletí a bez čekací lhůty.

Od 1. ledna 2012 si poprvé pacienti budou moci připlatit za prvních 18 položek nadstandardní péče (lehčí sádra, lepší oční čočka a některá očkování). Zároveň bude zrušena platba za položku na receptu - pacienti dají 30 korun za celý recept, nikoliv už za každou položku na receptu.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil