Dluhopisy by mohly vydávat i fyzické osoby

22. říjen 2011  PR   Investice  1732 zobrazení  213 slov

Stát chystá revoluci v cenných papírech. Dluhopisy by totiž nově mohly vydávat i fyzické osoby a nikoliv jen jako dosud právnické osoby.

Novinka na trhu s cennými papíry. Ministerstvo financí na vládu posílá návrh, aby dluhopisy mohly vydávat i fyzické osoby, a to dokonce i nepodnikatelé. Každý by si tak mohl půjčit nikoliv od bank, ale od investorů. Počítá s tím novela zákona, o které bude jednat vláda.

Reklama

V současnosti mohou dluhopisy vydávat jen právnické osoby. Ministerstvo financí zvažovalo, že povolení rozšíří i na podnikatele. Nakonec návrh počítá s tím, že dluhopisy bude moct vydat každý, i nepodnikatel.

Návrh také počítá s výrazným zjednodušením vydávání dluhopisů. Podmínky emise by už nemusela schvalovat Česká národní banka.

Listinné dluhopisy nebude podle návrhu možné rovněž vydávat jako cenné papíry na doručitele, ale jen jako tzv. "cenné papíry na řad". Na nich sice je jméno majitele uvedeno, ale změnit jej lze pouhým přepsáním na rubu cenného papíru, a to bez souhlasu emitenta. Další novinkou, se kterou novela počítá polde iHNed.cz, je možnost konat elektronické schůze vlastníků dluhopisů.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil