Investování do akcií má svá základní pravidla

18. září 2011  PR   Investice  1529 zobrazení  397 slov

Nezkušený investor by měl nejprve vyplnit investiční testy. Pak podle nich se rozhodnout pro investování do akcií a řídit se jednoduchými základními pravidly.

Pokud se rozhodnete vstoupit na investiční půdu, držte se zavedených pravidel. Nejprve vyplňte investiční test v jakékoliv bance nebo u obchodníků s cennými papíry. Zjistíte, zda jaký máte přístup k riziku. Tedy především, zda jste ochoten tolerovat (někdy i delší) pokles ceny akcií, které budete vlastnit.

Reklama

Každý investor by si měl hend na začátku podle výsledku testů rozhodnout, zda bude činit podíl akcií na jeho investicích deset, dvacet či více procent.

Vyplatí se diverzifikovat portfolio

Nikdy by investor neměl mít 100 procent investic v akciích. Rozumný investor si peníze vyčleněné na investice rozdělí a vedle akcií nakoupí třeba dluhopisy či fondy peněžního trhu. Sníží se tak riziko ztráty.

Investor by rovněž neměl investovat do akcií poslední peníze, aniž si vytvoří rezervu pro případ nečekaných potíží. Je tedy nutné mít jasnou představu o délce investice - při jakém výnosu či ztrátě akcie prodat.

Další poučkou je, že kupovat jedinou akcii je riskantní. Riziko ztráty je možné rozložit koupí akciového fondu. Nebo koupit akcie více firem z různých zemí, odvětví či oborů a za různé měny.

Dělení akcií

Akcie se dělí na cyklické a defenzivní. Těm prvním se daří, když ekonomika roste. Naopak čas defenzivních akcií přichází, pokud se hospodářství dostává do recese. Akcie jsou i hodnotové a růstové.

Růstové většinou zisk znovu investují, naopak hodnotové prioritně vyplácejí dividendy. Patří k nim hlavně zmiňované defenzivní, které mohou být nyní pro řadu investorů velmi atraktivní.

Akcie jsou označovány za dlouhodobou investici. V Česku je zatím možné tituly, které investorovi vydělaly, po šesti měsících bez daně prodat. Od roku 2013 to kvůli chystanému prodloužení časového testu - doby, po jejímž uplynutí se výnosy z cenných papírů, včetně akcií nedaní - zřejmě možné nebude. Dividendy nemají být naopak zdaňovány.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil