Jak na fondy? Poradíme výběr typu, investice a jak danit

15. září 2013  PR   Investice  1438 zobrazení  934 slov

Za druhé čtvrtletí roku 2013 vzrostl majetek v podílových fondech o 2,2 miliardy korun, tedy o 0,9 %. Vyplývá to ze statistik Asociace pro kapitálový trh ČR. Potvrzuje se, že zájem o investice prostřednictvím fondů roste.

Objem majetku investovaný přes investiční fondy v České republice stále roste. Podle analýzy Asociace pro kapitálový trh ČR se od začátku roku zvýšil o 5,69 % na celkových 933, 505 miliardy Kč. Na následujících řádcích najdete odpovědi na čtyři nejčastější otázky, které si kladou začínající privátní investoři.

Reklama

Jaký typ fondu vybrat

Kolik chcete investovat, na jak dlouho a s jakým rizikem. Odpovědi na tyto tři otázky vám napoví, do jakého typu podílového fondu vložit peníze. Vhodné je investovat nejméně na tři roky, zvyšujete tím pravděpodobnost výnosu a jeho výši. U kratších investic do peněžních fondů totiž hrozí, že výnos nepřekročí míru inflace.

Pro investici pod 5 let se hodí dluhopisné fondy, pokud chcete peníze nechat pracovat déle, zvolte akciové fondy. Kurzy sice kolísají, ale pokud nezazmatkujete a akcie neprodáte, v dlouhodobém horizontu na nich zpravidla vyděláte. Obvykle kolem 20 %.

„Pro zmírnění rizika investice je ideální kombinace dluhopisů a akcií. Samozřejmě velmi záleží na investiční strategii a konkrétních nákupech jednotlivých fondů. Obecně mezi výhody investic do fondů patří jejich dostupnost a jistota, že můžete kdykoliv nakoupit i prodat. Nevýhodou je naopak rizikovost a to, že svůj vklad nemůžete pojistit,“ uvedl výkonný ředitel finančně poradenské společnosti DataLife Petr Temelkov.

Podle Asociace pro kapitálový trh ČR dosáhl ke konci června objem majetku investovaný přes členy asociace 933, 505 miliard Kč. Obyvatelstvo a instituce drží v domácích a zahraničních podílových fondech nabízených v České republice 248,66 miliard Kč. Během druhého čtvrtletí roku majetek v podílových fondech vzrostl o 2,2 miliardy Kč, tedy o 0,9 %.

Jak správně investovat

Jednoznačná rada, jak správně investovat, samozřejmě neexistuje. Je ale dobré držet se několika základních a prověřených pravidel. Jedním z nich je diverzifikace, tedy použití několika investičních nástrojů pro snížení rizika.

Ovšem je velmi důležité zachovat míru a nediverzifikovat příliš. Další pravidlo říká, že dobré výnosy z minulosti nezajistí úspěch v následujících letech. Naopak to může znamenat blížící se vyčerpání výnosového potenciálu. Další pravidlem je srozumitelnost: každý investor by měl rozumět strategii fondu, kterému svěří peníze.

Měl by znát všechna rizika, pravidla a výši poplatků, aby měl jasnou představu o tom, proč se očekává zhodnocení jeho peněz. Zmírnit rizikovost pomůže i pravidelné investování v menších částkách, které průměruje náklady.

Jak jsou na tom fondy v České republice

Naprostá většina domácích podílových fondů loni vydělala. Na špici se podle serveru penízenavíc.cz drží akciové fondy s výnosem 15 %, následuje desetiprocentní výnos u dluhopisných fondů a osmiprocentní u smíšeného. Peněžní fondy se dostaly pouze na 1,5 %.  Podle prestižní soutěže Investice roku, kterou pořádá Fincentrum, PwC Česká republika a portál Investujeme.cz, loni v České republice zvítězil Fond korporátních dluhopisů otevřený podílový fond ČP INVEST investiční společnost, a.s. Na špici ho dostal hrubý výnos 12,8 % a nadvýnos 10,5 %.

Jak danit

Dividenda z výnosových fondů se daní 15 %. Daň vždy srazí a následně odvede investiční společnost, která spravuje podílový fond. „Jiná je situace u růstových podílových fondů, kde investor předpokládá, že své podílové listy po určité době prodá se ziskem. Tam se daní až případný příjem z prodeje. Od ní je osvobozen jen tehdy, pokud doba mezi koupí a prodejem podílových listů prokazatelně přesáhne půl roku a pokud je nezahrnul do svého obchodního majetku,“ uvedl výkonný ředitel finančně poradenské společnosti DataLife Petr Temelkov.

V případě, že investor podílové listy prodal dříve než po půl roce od koupě, zdaní je ve svém daňovém přiznání jako "ostatní příjem". Pozor, zaměstnavatel v těchto případech neprovádí roční zúčtování daně. Jako výdaj investor uvede pořizovací cenu zvýšenou o výdaje pojící se s pořízením nebo prodejem. Pokud se investor dostal do ztráty, dílčí základ se rovná nule.

Ovšem může vykompenzovat ztrátu z prodeje cenného papíru ziskem z prodeje jiného. Výhodou investic do cenných papírů je to, že příjem z prodeje nevstupuje do základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil