Pořiďte si vlastní byt. Letos lze čekat nízké ceny a levné hypotéky

27. leden 2013  PR   Investice  1757 zobrazení  294 slov

Nízké ceny a levné hypotéky by měly nahrávat k pořízení vlastního bydlení. Rok 2013 by měl z tohoto pohledu být ještě lepší než ten loňský.

Pořídit si vlastní bydlení je v těchto týdnech přijatelenější než tomu bylo v minulostu. Úrokové sazby na hypotéku jsou totiž na historickém minimu. Pohybují se kolem 3,25 procenta. Navíc nelze očekávat výrazný nárůst cen bytů, nenahrává tomu totiž vývoj české ekonomiky. Nekoná se ani růst reálných mezd.

Reklama

V prosinci 2012 sice zdražily všechny kategorie bytů, podle některých ekonomů s evšak může jednat pouze o krátkodobý výkyv. Nejvíce podražily jednopokojové byty.

Podle prognózy České národní banky (ČNB) pokles cen nemovitostí může pokračovat a jejich předpokládané oživení se odkládá na rok 2014. Pomalý růst cen čeká i pozemky.

ČNB v listopadu 2012 snížila sazby na úplné minimum. Očekává se, že jednotlivé banky nyní budou trh testovat pokusy o navýšení sazeb, avšak kvůli konkurenci spíše budou sazby držet dole.

Současné nízké úrokové sazby by se měly udržet minimálně po dobu, než dojde k nastartování významnějšího růstu české ekonomiky. Realitní trh proto neočekává pro rok 2013 výrazné změny cen bytů. Výhled spíše predikuje stagnaci cen bytov ých nemovitostí.

Jedním z dalších důvodů je totiž nasycenost trhu. Češi naví mají napůjčováno na hypotékách přibližně 750 miliard korun a tempo zadlužování se snižuje. Realitní makléři se rovněž domnívají, že trh nezachrání ani krátkodobé spekulace nebo čistě investiční nákupy nemovitostí.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil