Jak je to se změnou penzijního fondu na poslední chvíli

5. únor 2012  PR   Pojištění  1388 zobrazení  306 slov

Změnit penzijní pojištění u stávajících klientů bude možné do konce února. Přečtete si podrobnosti o výnosech a komu se pojištění vyplatí.

Pokud máte penzijní připojištění a chcete ho zachovat v současné podobě, abyste měli nárok na výsluhovou penzi a v 60 letech možnost jednorázového vyplacení, je možné zachovat současné připojištění a zůstat ve třetím pilíři. K tomu si nově lze od 1. ledna 2013 sjednat spoření ve druhém pilíři (opt-out 3+2%).

Reklama

Ve třetím pilíři klient bude získávat státní příspěvek a daňové úlevy, ve druhém pilíři přesměruje část odvodů na sociální pojištění na svůj soukromý účet u penzijní společnosti.

Pokud přemýšlíte, od kolika let se doporučuje spořit na penzijní připojištění, odpověď je jasná: doporučuje se co nejdříve. A v průběhu spoření pravidelně zvyšovat vklady. Výnos v penzijních fondech (průměr za posledních 10 let je 2,7% p.a., k tomu je třeba započítat státní příspěvky) je vzhledem ke garanci vkladů velmi zajímavý.

Penzijní fondy nevyužívají zajištění, vklady jsou garantovány akcionářem a investice jsou velmi konzervativní. Investuje se převážně do státních dluhopisů, které jsou garantovány státem. Zhodnocení penzijních fondů je vyšší než úrok na termínovaných vkladech v bance.

Co je ale dobré vědět, do druhého pilíře budou moci do 30. června 2013 vstoupit i lidé nad 35 let, pak už tato možnost nebude. Zda se lidem nad 35 let vstup do 2. pilíře vyplatí, bude záležet hlavně na jejich příjmu a jejich důvěře ve státní důchodový systém.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil