Pojišťovny musí proplácet nové díly po nehodách, a to i na starší auta

25. červen 2014  PR   Pojištění  1444 zobrazení  160 slov

Pojišťovny dosud odmítají proplácet nové autodíly na starší auta s argumentem, že takto nový díl vozidlo zhodnocuje. Ústavní soud tuto argumentaci ale odmítl.

Pojišťovny budou muset změnit zavedenou praxi, ilustrační foto. Foto: archiv MediaShow.czPojišťovny budou muset změnit zavedenou praxi, ilustrační foto. Foto: archiv MediaShow.cz

Dosavadní praxe je taková, že řidič, který autonehodu nezavinil, nedostane proplacenou celou částku za nový náhradní díl, který mu byl v rámci opravy nainstalován do vozidla. Týká se to zejména případu, kdy jiný řidič nabourá vozidlo pojištěného. Náhrady škody jde z viníkovy pojistky na tzv. povinném ručení.

Reklama

Teď by se to ale mělo změnit. Ústavního soudu odmítl výklad obecného soudu, že úplná úhrada nákladů by vůz zhodnotila oproti stavu před nehodou. Tato argumentace je podle ústavních soudců zjednodušující, neboť havarovaná vozidla mají na trhu obecně nižší cenu.

Ústavní soud se případem začal zabývat na základě žaloby řidiče, kterému pojišťovna odmítla proplatit téměř čtvrtinu ceny. Případ se nyní vrátí k projednání městskému soudu v Praze.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil