EU zvažuje hypotéku jen do 40 % hodnoty nemovitosti

18. červen 2011  PR   Půjčky  1894 zobrazení  266 slov

Nejprve si naspořit a potom teprve požádat o hypotéku. V podobném duchu pravděpodobně přemýšlí Evropská unie a může tak Čechům znepříjemnit cestu k vlastnímu bydlení.

Evropská unie zvažuje, aby banky poskytovaly hypotéky do maximální výše 40 procent hodnoty nemovitosti. Znamenalo by to jediné. Hypotéka by pro drtivou většinu Česchů byla prakticky nedostupná. Banky to vědí a přišly by o velkou část klientů.

Reklama

Nejprve si naspořit 60 % cílové hodnoty nemovitosti, tedy z ceny, za kterou se prodává/kupuje, ne nereálné. Málokdo zvládne ušetřit milion na to, aby si další půjčil.

Důvodem podle Evropské komise, která vymyslela novou směrnici o kapitálové přiměřenosti bank, má být ochrana před tím, aby hypotéku dostali lidé, kteří jsou rizikoví. Podle EU by se tak mělo zamezit tomu, aby pak banky a hypoteční ústavy měly rizikové portfólie těžko splatitelných půjček.

Tento návrh EU už vyvolal silnou vlnu nevole, protože by hypotéky pro české klinty byly nedostupné. Pokdu nová pravidla schválí Evropská rada a Evropský parlament, má novela platit od roku 2013.

Šance, jak hypotéku získat i přesto, že klient nebude mít 60 procent vlastních zdrojů, pdole finančního arbitra Františka Klufa existuje. Avšak hypotéka by se dost prodražila. Princip je jednoduchý: Předpokládá se totiž, že dál bude možné získat hypoteční úvěr na vyšší hodnotu zastavené nemovitosti.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil