Do jakých důchodových fondů dát peníze. Tady jsou čtyři strategie

8. leden 2013  PR   Spoření  1614 zobrazení  501 slov

Na první zájemce o druhý důchodový pilíř jsou připraveny banky či pojišťovny s makléři. Je vhodné si ale předem rozmyslet investiční strategii.

Do jakých důchodových fondů dát peníze. Tady jsou čtyři strategieDo jakých důchodových fondů dát peníze. Tady jsou čtyři strategie

Penzijní reforma odstartovala a nejvýznamnější penzijní společnosti potvrdily, že smlouvy do nově vzniklého druhého pilíře lze už podepisovat. Sjednávání smluv bude rychlé - podepsání smlouvy nebude trvat déle než 30 minut. Jenže, je tu velké ale.

Reklama

Samozřejmě není dobré rychle spěchat. Před podepsáním smlouvy je vhodné si ujasnit investiční strategii. Každý by měl mít na paměti, že vstupem do II. pilíře se klient zavazuje na celý svůj život. Z tohoto pilíře totiž nelze vystoupit.

Rovněž je vhodné vědět, že při podpisu smlouvy v lednu a nejkratší lhůtě na její zpracování a registrací se klient stanem účastníkem druhého pilíře od 1. března 2013.

Do II. pilíře důchodové reformy v Česku se rozhodlo zapojit 6 penzijních společností. Jsou to: Allianz, ČSOB PS Stabilita, PS České pojišťovny, PS České spořitelny, PS Komerční banky a nově Raiffeisen PS.

A právě tyto penzijní společnostinabízí produkt, resp. důchodový fond, z nichž si mohou klienti zvolit ten, který jim nejvíce vyhovuje. Fondy se od sebe liší podle investiční strategie.

Peněžní trh

Peněžní trh je důchodový fond státních dluhopisů. Je pro velmi konzervativní investory preferující krátkodobé investiční nástroje s nízkým rizikem, jejichž hodnota příliš nekolísá.

Měli by investovat do fondů peněžního trhu, případně některých dluhopisových fondů. Délka investice bývá velmi krátká, často pouze rok.

Konzervativní

Konzervativní důchodový fond je o tom, že hlavním cílem je ochrana majetku před znehodnocením. Tato strategie využívá hlavně dluhopisy a dluhopisové fondy zaměřené na státní dluhopisy, část investic mohou tvořit instrumenty peněžního trhu, malou někdy i akcie. Doporučená doba investice bývá dva až tři roky.

Vyvážená

Vyvážený důchodový fond má smysl zvýšit hodnotu investice při přiměřeném riziku. Má k tomu přispět vhodný mix investic: asi polovina majetku bývá v dluhopisech, včetně firemních, malý díl v instrumentech peněžního trhu, podíl akcií činí 20 - 40 %. Doporučená délka investice se pohybuje kolem pěti let.

Růstová - dynamická

Dynamický důchodový fond, ve kterém investoři využívající tuto strategii preferují dlouhodobé výnosy, ignorují tak kolísání hodnoty investice. Strukturu jejich majetku tvoří hlavně akcie, často jde až o 80 procent, někdy i část komodit. Podíl dluhopisů může činit 0 - 20 procent. Jde o investice na dobu od pěti let výše.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil