Penzijní reforma zahájena. Tady jsou základní pilíře důchodového zajištění

3. leden 2013  PR   Spoření  1480 zobrazení  463 slov

Penzijní reforma odstartovala a penzijní fondy do druhého důchodového piliře spustily sepisování smluv s klienty. V platnosti je stále i první a třetí pilíř.

Penzijní reforma zahájena. Tady jsou základní pilíře důchodového zajištěníPenzijní reforma zahájena. Tady jsou základní pilíře důchodového zajištění

Důchodová reforma byla schválena českým parlamentem a má podle vlády vyřešit neudržitelný stávající penzijní systém v Česku. Důvody jsou známé a veřejnost je prakticky chápe - prodlužuje se průměrná délka života, přibývá starších lidí a klesá počet narozených dětí, které mají do systému přispívat v budoucnu.

Reklama

Jsou obavy, že bez reformy nebudou vybrané peníze stačit na stání důchody, které se stanou sociálním minimem. Proto je důležité začít spořit na důchod individuálně a co nejdříve.

I. pilíř

I. pilíř jsou státní důchody, neboli průběžný státní systém. Obsahuje v sobě základní důchodové pojištění s výplatou starobního důchodu. Tento systém je založený na přerozdělování vybraných daní a je to jediný povinný pilíř, ze kterého nelze vystoupit. Prostředky nejsou předmětem dědictví a čerpání probíhá formou starobního důchodu.

Princip je následující: Odvod z vaší hrubé mzdy činí 28 % nevstoupíte-li do II. pilíře a 25 % vstoupíte-li do II. pilíře + 3 % vyvádíte do II. pilíře.

II. pilíř

II. pilíř je důchodové spoření a novým produktem, který byl a je hodně diskutován. Jedná se o individuální fondový systém. Lze do něj dobrovolně vstoupit, avšak nelze z něj vystoupit. Prostředky jsou předmětem dědického řízení a jsou vyvedené na váš vlastní účet (ne u státu). Je možnost čerpání doživotní renty nebo výplata po dobu 20 let.

Princip je následující: Odvody 3 % z hrubé mzdy (vyvedeno z I. pilíře) + 2 % z hrubé mzdy (z vlastních prostředků).

III. pilíř

III. pilíř je doplňkové penzijní spoření. Jedná se o novou a změněněnou formou penzijního připojištění. Jedná se o individuální fondový systém. Tak jako u II. pilíře je dobrovolný vstup a narozdíl od II. pilíře lze ze III. pilíře vystoupit.

Prostředky jsou předmětem dědického řízení a je možnost státního příspěvku, příspěvku zaměstnavatele a daňových úlev. Prostředky lze čerpat formou starobní penze, předdůchodu, invalidní penze, jednorázového vyrovnání nebo odbytného.

Princip je následující: Libovolná výše příspěvku účastníka.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil