Proti inflaci je možné bojovat stavebním spořením či dluhopisy

23. leden 2012  PR   Spoření  1613 zobrazení  314 slov

Úroky z bankovních vkladů se n ezvýší. Naopak kvůli rostoucí inflaci budou peníze uložené na účtech ztrácet na hodnotě.

Mít peníze uložené v bance bude ještě méně výhodné než je tomu nyní. V současnosti jsou průměrné úrokové sazby z nových vkladů na běžných i většině termínovaných účtů pod úrovní inflace. Navíc je výnos z úroků na vkladech ještě zdaněn 15 procenty. Rozdíl mezi úroky a inflací se navíc bude zvyšovat. Znamená to, že peníze uložené na účtech budou ještě více ztrácet na hodnotě.

Reklama

Inflaci by mohly pokrýt úroky z pětiletých dluhopisů "pro občany" nebo stavební spoření.

Už na začátku letošního roku by měla inflace vyskočit kvůli zvyšování DPH o jeden procentní bod a za celý rok se patrně vyšplhá nad tři procenta. Letos by průměrná celoroční inflace měla být okolo 1,9 procenta.

Dalším důvodem nízkých úrokových sazeb je to, že české komerční banky mají narozdíl od zahraničních finančních ústavů momentálně dost kapitálu a nemusí se tak klientům podbízet.

Domácnosti by měly své volné prostředky ukládat i přes škrty ve státní podpoře do stavebního spoření či do dluhopisů. Výnos z jednoletého dluhopisu je ale jen dvě procenta ročně. U pětiletých je roční výnos 3,09 procenta. Tedy na hraně předpokládané inflace.

Stavební spoření by proti tomu mělo vynést okolo čtyř procent ročně. Od roku 2013 u něj ale plánuje ministerstvo financí zavést tzv. účelovost, tedy peníze z něj půjdou použít zřejmě jen na bydlení.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil